Home > Achievements > Student Achievements > Sports and Games Awards

Sports and Games Awards

2018                                                                                                                              

Badminton
2018 SSSC Badminton Zonal “B” and “C” Division Girls - South Zone “C” Division – 3rd


Basketball
2018 SSSC Basketball Zonal “B” Division Girls - South Zone “C” Division – 3rd


Bowling
National Schools Tenpin Bowling Championships 2018
- Overall School – 3rd
- Double Event – 3rd

National Age Group 2018 Girls Under 15 Championships 
- Single Event – 1st
  

 
Fencing
2018 National School Games 
- “C” Division Girls Epee Individual Event – 2nd
“C” Division Girls Epee Individual Event – 3rd “C” Division Girls Overall Team – 2nd - “B” Division Girls Overall Team  – 4th


2018 Singapore Novices Championship
- Women Epee Foil Individual – 3rd 
position
- Women Foil Individual – 3rd position
- Women Foil Individual – 2nd position
- Women Sabre Team – 3rd position
- Women Epee Team – 2nd position
- Women Foil Team – 1st position


Netball
2018 SSSC Netball Zonal “B” & “C” Division Girls
- South Zone “C” Division – 3rd position
- South Zone “B” Division – 4th position
- Team Managers - 4 students


Rhythmic Gymnastics
National School Games Rhythmic Gymnastics Championships 2018 “B” Division Girls - Level 5 Hoops Individual Event – 2nd - Level 5 Hoops Individual Event – 4th - Level 5 Clubs Individual Event – 6th - Hoops Individual FIG Event – 5th - 3 Hoops 2 Ball Group Event – 2nd


Others
NSG Cross Country Championships 2018 - “C” Division Girls Individual – 8th 
NSG Judo Championship 2018

“B” Division Girls

– Middle – 3rd 


2017    

Basketball
T-Net U16 Girls’ Basketball Tournament 2017 - Champion 
Basketball C Division South Zone Tournament 2017 - ‘C’ Division – 3rd
U-14 T-Net Basketball Tournament - 'C' Division - 2nd 


Bowling
24th National Schools Tenpin Bowling Championship 2017 - 'C' Division Girls - 4th 


Fencing
Singapore GNC Cadets Open 2017
- Women's Sabre Individual Event - 5th position
- Women's Sabre Team Event - 3rd position   

NUS Challenge 2017 - Women's Sabre Individual - 3rd  position

Cadets Fencing Championship - Womens’ Sabre Team Event - Bronze

Singapore Youth Olympic Festival Competition 2017:
- Under 14 Girls’ Epee Individual Event - Silver
- Under 14 Girls’ Foil Individual Event - 8th position
Under 16 Girls’ Foil Individual Event - Bronze
- Under 16 Girls’ Sabre Individual Event - Bronze

National School Games National Fencing Championships 2017 - ‘B’ Division – 4th position
National School Games National Fencing Championships 2017 - ‘C’ Division – 4th position
National School Games National Fencing Championships 2017  
- ‘C’ Division - Girls’ Epee Individual Event 3rd position 
- ‘C’ Division - Girls’ Foil Individual Event 3rd position 
Novices Fencing Championships 2017  - 2nd position - Women Epee Individual Event
Novices Fencing Championships 2017 - 3rd position-Women Epee Team Event
Novices Fencing Championships 2017 - 2nd position-Women Epee Team Event  
Novices Fencing Championships 2017 - 1st position-Women Foil Team Event  


Netball
T-Net Club U14 Netball Competition 2017 - 1st Runner-Up   
Deloitte Pesta Sukan 2017 Netball Competition - “C” Division – 1st Runner-Up  
South Zone Netball Competition - B Division - 3rd position
South Zone Netball Competition - C Division - 2nd position


Rhythmic Gymnastics
Singapore Open Gymnastic Championship -
Level 4 Category Events:
- 1st for Ropes
- 2nd for Ball
- 2nd for Ribbon 
- 2nd Individual All-Around

Level 4 Category Events:
- 2nd for Rope
- 1st for Ribbon
- 1st for Ball
- 1st for Individual All-Around
Level 4 Category Event:
- 5th for Ribbon


National School Games Rhythmic Gymnastics Championships 2017 -  
Level 4 Category Event:
- 6th for Rope 
- 6th for Ball 
Level 5 Category Event: 
- 6th for Hoop 
- 2nd for Hoop 
- 3rd for Ribbon 
- 3rd for Individual All Around
B Division – 3rd 
9th Singapore Gymnastics Championship 2017 - 
Level 5A Category Event:
- 1st for Clubs
- 3rd for Hoop
- 1st for Ribbon
- 1st All Around Champion
9th Singapore Gymnastics Championship 2017 - 
Level 5A Category Event:
- 3rd for Clubs
- 6th for Hoop
- 6th for Clubs
- 5th All Around Champion
9th Singapore Gymnastics Championship 2017 - 
Level 4A Cateogry Event:
- 1st for Ball
- 1st for Rope
- 1st for Ribbon
- 2nd All Around Champion
9th Singapore Gymnastics Championship 2017 - 
Level 4A Cateogry Event:
- 2nd for Ball
- 5th for Ribbon
- 6th All Around Champion
 


Others
Taipei City Cup Invitational Diving Competition 2017
- Group C Girls Platform - 1st 
- Group C Girls 1m Springboard - 3rd placing 

Haw Par National Youth Para Athletics Championship 2017
- 100m race - Silver
- Shot Put – Gold
- 100m race - Bronze 
- Shot Put – Silver
National School Cross Country Championship 2017 - C Division Girls Individual - 5th position
National School Cross Country Championship 2017 - C Division Girls Team - 5th position
Singapore National Youth Championship Competition (Bowling) - 1st - Under 15 Category


2016


Basketball
U-16 T-Net Competition 'B' Division Team - Champions
T-Net Club U14 Boys’ & Girls’ Basketball Tournament 2016 - Champions
South Zone Basketball Tournament - C Division – 2nd
 
 
Bowling
National Schools Colour Awards 2016 - 'C' Division Team (3rd at the National School Games) - 13 students
23rd National Schools Ten Pin Bowling Championships 2016 - C Division – 3rd

 

Fencing
Raffles Invite 2016 
- Women's Sabre Individual Event – 3rd 
Ngee Ann Polytechnic Fencing Invites 2016  
Women’s Foil Team Event – 1st 
- Women's Sabre Team Event – 2nd 
National Schools Colour Awards 2016 - 'C' Division Team (3rd at the National School Games) - 11 students
National Schools Colour Awards 2016 - 'B' Division Team (4th at the National School Games) - 14 students
Singapore Novices Championships 2016
- Women's Foil Individual -1st
- Women's Sabre Individual -1st
- Women's Sabre Individual - 3rd
- Women's Epee Individual - 3rd
- Women's Epee Team -1st
- Women's Sabre Team - 2nd and 3rd
 Cadets World Cup - Women's Epee Team Event (Team Singapore) - Bronze
 National School Games National Fencing Championships 2016
- 3rd Position - C Division Girls
- 4th Position - B Division Girls
- 3rd Position - B Division Girl's Foil Individual Event


Floorball
National Schools Colour Awards 2016 - 'C' Division Team (2nd at the National School Games) - 16 students
National Schools 'C' Division Floorball Championships 2016 - 2nd 
 

Netball
South Zone Inter Schools Netball Championships 2016
'B' Division - 3rd
'C' Division - 3rd

 

Rhythmic Gymnastics
National Schools Colour Awards 2016 - The Rhythmic Gynmastics 'C' Division Team (4th at the National School Games) - 11 students
National Schools Colour Awards 2016 - The Rhythmic Gynmastics 'B' Division Team (4th at the National School Games) - 11 students
13th Singapore Open Gymnastics Championships 2016
Individual Level 4 Rope - 1st, 2nd
Individual Level 4 Ball - 4th, 5th
Individual Level 4 Ribbon - 2nd, 3rd
Individual All Around - 2nd, 3rd
Individual Level 5 Hoop - 4th 
Individual Level 5 Ribbon - 4th
National Inter-School Rhythmic Gymnastics Championships 2016
‘B’ Division Group 3 Hoops 2 Event - 3rd 
'C' Division Level 4 Individual Ribbon Event - 3rd
'C' Division Level 4 Individual Team Event - 3rd 
8th Singapore Gymnastics National Championships 2016
1st Position - Individual Level 4 Rope, Ribbon Items
2nd Position - Individual Level 4 All-Around
4th position - Individual Level 4 Rope, Ribbon Items
4th Position - Individual Level All-Around
5th Position - Individual Level 4 Ribbon Items
6th Position - Individual Level 4 Ball Items
5th Position - Individual Level 4 All-Around
6th Position - Individual Level 5 Clubs Items


Rhythmic Gymnastics
Others
Taekwondo Poomsae Individual Event 'B' Division - 2nd at the National School Games - 1 student
Peter Lim Scholarship - 1 individual award
4th Asia Youth Tchoukball Championships - 1 student represented Singapore; team clinched 2nd position 
2016 Pan Asia Jiu Jitsu International Open - Individual (Silver) 
Singapore Olympic Foundation – Peter Lim Scholarship 2016 - Netball Award 
 

 

2015

Basketball
South Zone ‘B’ Division Basketball Championships - 4th


Bowling
National Tenpin Bowling Championships 
- 'C' Division - 4th 
- Individual - 2nd for all events



Fencing
Ngee Ann Polytechnic Fencing Invites 2015
- Epee Individual - 2nd
- Foil Individual - 3rd
- Sabre Individual - 3rd
- Foil Team - 2nd
- Foil Team - 3rd
Singapore Junior Fencing Championships 2015
- Epee Team - 3rd
- Foil Team - 3rd
Singapore Cadets Fencing Championships - 3rd 
Singapore Minime Fencing Championships
- Under 14 Sabre (individual) - 3rd (2 students) 
- Under 14 Epee (individual) - 3rd 
- Under 14 epee (team) - 2nd 
- Under 14 foil (team) - 2nd
National Inter-School Fencing Championships
- 'C' Division Sabre (individual) - 3rd
- 'C' Division - 2nd (overall)
- 'B' Division - 4th (overall)


Floorball
National Schools Floorball Competition ('C' Division Girls) - 2nd (Silver)


Frisbee
Ultimate Frisbee Jubilee 2015 - 3rd


Netball
 South Zone Inter-Schools Netball Championships 
- ‘B’ Division - 3rd 
- ‘C’ Division - 3rd
National Inter-School Netball Championships 'B' Division Girls' Team - 3rd


Rhythmic Gymnastics
Singapore Gymfest 2015 - Gold
National Inter-School Championships 2015: 
- (Individual) ribbon - 2nd
- ‘B’ Division – 4th
- ‘C’ Division – 4th
XJT Inter-School Rhythmic Gymnastics Championships 2015 - 3rd
Singapore National Championships 2015
- individual all-around level 4 - 3rd, 6th
- individual all-around level 5 - 6th
- (individual) hoop level 5 - 5th
- (individual) ribbon level 5 - 6th
- (individual) ribbon level 5 - 4th  
- (individual) clubs level 5 - 6th 
- (individual) rope level 4 - 3rd
- (individual) ball level 4 - 6th
- (individual) rope level 4 - 4th
- (individual) ribbon level 4 - 3rd
- (individual) ball level 4 - 4th


Others
South Zone Cluster Jubilee Cup (Ultimate Frisbee) - Champion
 

2014

Bowling
Masters Tournament - 4th (Individual round),  6th (Team round)
Singapore International Open Tenpin Bowling Championships
- Under-18 Girls’ Masters Title - Champion
- Under-15 Girls’ Masters Finals - 3rd


Fencing
Singapore Junior Fencing Championships - Bronze
Raffles Invites - 3rd (Individual)
Singapore Cadets Fencing Championships - 3rd 
National School Games
- Individual Women’s ‘C’ Division Epee - 2nd 
- ‘B’ Division - Bronze 
- ‘C’ Division - Silver
Singapore Minime Championships - 2nd
Novices Fencing Championships
- Epee (Individual) - 2nd
- Foil (Team) - 2nd 


Floorball
National School Games  ‘B’ Division - 2nd


Netball
South Zone Inter-Schools Netball Championships
- ‘B’ Division - 2nd
- ‘C’ Division - 4th



Rhythmic Gymnastics
 National School Games
- ‘B’ Division - 4th 
- ‘C’ Division - 4th
- ‘C’ Division (Team) 3 Hoops and 2 Balls - 2nd
11th Singapore Open Gymnastics Championships 
- (Individual) All-Round - 5th, 6th  
- (Individual) Ball - 6th 
- (Individual) Rope - 5th 
-  (Individual) Ribbon - 4th, 5th
GymFest Singapore - Gold and Best Choreography
Performed at ORBITA, a Gala by the National Danish Performance ; selected to represent Singapore at World Gymnaestrada 2015 in Helsinki, Finland in July 2015 


Taekwondo
National School Games
- Under 38 kg Poomsae black belt event - Gold
- Under 38 kg Kyorugi Event - Gold
- Under 34 kg Kyorugi Event - Gold